



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Interface | 2-Wire, I²C, Serial |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External, Internal |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Settling Time | 4.1 µs |
| Nominal Supply Current | 190 µA |
| Resolution | 1.5 B |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Differential Output | No |
| Schedule B | 8542390000 |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Interface Type(Data Interface) | 2-Wire, I²C |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
Stock: 894
Distributors
pcbx
Unit Price$4.26708
Ext.Price$4.26708
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.26708 | $4.26708 |
| 10 | $3.28679 | $32.86790 |
| 25 | $3.04161 | $76.04025 |
| 50 | $2.90374 | $145.18700 |
| 100 | $2.77214 | $277.21400 |
| 300 | $2.66713 | $800.13900 |
| 500 | $2.56612 | $1283.06000 |
